AKS Logo

سیبک مفصل یا قرقری فرمان

قرقری فرمان یا سیبک مفصل ، برای اتصال جعبه فرمان به سیبک فرمان مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که یک سر قرقری فرمان به جعبه فرمان متصل می‌شود، به خاطر این به آن بازویی فرمان نیز گفته می‌شود. وظیفه این قطعه انتقال نیروی کششی از جعبه فرمان به سیبک فرمان است، همچنین در جعبه فرمان انسجام ایجاد می کند.

 

همانطور که می‌دانید، قرقری فرمان از خانواده سیبک ها و جزء گروه قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو می باشد.

شما میتوانید در فروشگاه آنلاین AKS این محصول را با تخفیف‌های ویژه تهیه نمایید. 

چه چیزی منجر به خرابی سیبک فرمان می‌شود؟

سیبک فرمان همانند دیگر قطعات سیستم تعلیق تحت فشار زیادی است و با توجه به اهمیت آن باید از سلامت آنها اطمینان یافت. ممکن است این قطعه در اثر ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار دچار لهیدگی و حتی شکستگی شود.

 

همچنین این قطعه در معرض خوردگی و زنگ زدگی نیز قرار دارد و در اثر کارکرد به مدت طولانی و قرار گرفتن تحت فشار می تواند دچار سایش و لقی شود.

هرزشدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک، پارگی گردگیر و نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک نیز از اتفاقاتی هستند که ممکن است برای این قطعه رخ دهد.

آسیب دیدگی سیبک فرمان به هر دلیلی از جمله دلایل مذکور می تواند علائمی همچون افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان، ساییده شدن لاستیک های جلوی خودرو یا به اصطلاح لاستیک سایی ، کاهش فرمان پذیری خودرو، سفت شدن فرمان خودرو یا لقی و خلاصی بیش از حد آن و عدم بازگشت اتوماتیک فرمان خودرو به وضعیت مستقیم پس از عبور از پیچ را به همراه داشته باشد.

 

کشیده شدن فرمان به یک سمت، شنیده شدن صدا در هنگام عبور از دست انداز و لرزش فرمان در زمان حرکت یا پیچیدن خودرو از دیگر علائم خرابی سیبک فرمان است.

زمانی که قرقری فرمان خراب شده یا از جا درآمده باشد گریس موجود در آن خشک و یا خارج می‌شود و با کار کردن قرقری بدون گریس، آسیب شدیدی به آن وارد می گردد.

بطور کلی با خراب شدن قرقری فرمان، فرمان پذیری خودرو دچار مشکل می شود. در هنگام عبور از دست اندازها خودرو تکان های شدیدی خورده و صدایی به گوش می رسد و در بعضی مواقع، ضربه‌ای به جعبه فرمان خودرو وارد می‌آید که از داخل خودرو توسط راننده احساس می‌شود.

 

همچنین خرابی قرقری فرمان موجب لاسیک سایی غیرعادی نیز در خودرو می شود. کیفیت آلیاژ فلز بکار رفته در این قطعه بسیار حائز اهمیت است اگر کیفیت نامناسب باشد در اثر تعمیرات، رزوه قطعه دچار خوردگی شده و در دست‌اندازهای شدید امکان شکستن این قطعه به وجود می‌آید.

آموزش تعویض سیبک فرمان

 برای تعویض مفصل فرمان خودرو به اطلاعات دقیق‌تری نیاز خواهید داشت. در ویدئوی زیر نحوه تعویض مفصل فرمان خودرو خودرو نمایش داده شده است.