AKS Logo

فهرست مطالب

استفاده از ربات در AKS

استفاده از ربات در صنعت خودرو سازی

استفاده از ربات‌ در صنعت خودروسازی مزایای بسیاری را برای کارخانه‌ها ایجاد می‌کند.به همین خاطر آریا کیان سپهر نیز همانند سازندگان مطرح خودرو و قطعات خودرو به سراغ اتوماسیون در این صنعت رفته‌است.

استفاده از ربات‌ در صنعت خودروسازی روز به روز در حال پررنگ‌تر شدن است و سؤال مهم اینجاست که چرا ربات‌ها هر روز بیشتر از پیش در این صنعت جای پای خود را محکم تر می‌کنند؟

آریا کیان سپهر از ربات‌ها در روند تولید و مونتاژ قطعات خودرو استفاده می‌کند. استفاده از ربات‌ در صنعت خودروسازی موجب بهبود کیفیت، کاهش هزینه‌ها، افزایش میزان تولید می‌شود.

ضمن این که ربات‌ها امکان کار در وضعیت سخت و خطرناک را هم دارند؛ مواردی که برای نیروی انسانی امکان‌پذیر نیست. آریا کیان سپهر یکی از اولین تولید کنندگان قطعات خودرو است که از ربات در ساخت قطعات استفاده می‌کند.

مزایای ربات در صنعت خودرو سازی

استفاده از ربات‌ها در صنعت خودروسازی مزایای بسیاری را برای کارخانه‌ها ایجاد می‌کند. به همین خاطر خیلی از سازندگان قطعات خودرو به سراغ اتوماسیون در این صنعت رفته‌اند. حضور ربات‌ها در کارخانه آریا کیان سپهر روز به روز در حال پررنگ‌تر شدن است.

اصلی ترین دلیل استفاده از ربات‌ها در صنعت خودروسازی به توسعه سفارشی‌ سازی و افزایش شمار و پیچیدگی محصول بر می گردد. به نحوی که اکثر قطعه‌سازان دنیا برنامه تولید چندین قطعه را به صورت همزمان در دستور کار خود دارند. این تولید همزمان معمولاً به شکلی می باشد که ترکیب و ترتیب این قطعه‌ها در خط همیشه یکسان و برنامه پذیر نبوده و بسته به تقاضای بازار تغییر می‌کند. استفاده از ربات‌ها و ماشین‌ها برای هماهنگی با برنامه روزانه تولید، به علت صرفه‌جویی در هزینه تولید و افزایش بهره‌وری کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

آریا کیان سپهر از ربات‌های همکار در خط تولید استفاده می‌کند. به این نوع ربات‌ها Cobot گفته می‌شود. برای کمک به نیروهای انسانی در وظایف دشوار طراحی شده‌اند. این نوع ربات‌ها نسبت به ماشین‌آلات تولید توانایی کمتری دارند ولی می‌توانند از طریق شبیه‌سازی، فعالیت‌های گوناگونی را یاد بگیرند. انجام کارهای مختلف توسط ربات‌های همکار بیشتر از طریق شبیه‌سازی انجام می‌شود . حسگرهایی در این نوع ربات‌ها وجود دارد که این امکان را فراهم می‌کنند تا به سادگی و بدون بروز هرگونه مشکل و خطر در کنار نیروی انسانی بتوانند کار خود را انجام دهند. ما قدرت، سرعت و نیروی این ربات‌های همکار را محدود کردیم تا خطری را در محیط کار ایجاد نکنند.