AKS Logo

فهرست مطالب

سیبک مفصل یا قرقری فرمان

سیبک مفصل یا قرقری فرمان

قرقری فرمان یا سیبک مفصل، برای اتصال جعبه فرمان به سیبک فرمان مورد استفاده قرار می گیرد. یک سر قرقری فرمان به جعبه فرمان متصل می‌شود. نام دیگر سیبک فرمان، بازویی فرمان است. وظیفه این قطعه انتقال نیروی کششی از جعبه فرمان به سیبک فرمان است، همچنین در جعبه فرمان انسجام ایجاد می‌کند.

همانطور که می‌دانید، قرقری فرمان از خانواده سیبک‌ها و جزء گروه قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو می‌باشد.

شما میتوانید در فروشگاه آنلاین AKS این محصول را با تخفیف‌های ویژه تهیه نمایید.

چه چیزی منجر به خرابی سیبک فرمان می‌شود؟

سیبک فرمان همانند دیگر قطعات سیستم تعلیق تحت فشار زیادی است و با توجه به اهمیت آن باید از سلامت آنها اطمینان یافت. ممکن است این قطعه در اثر ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار دچار لهیدگی و حتی شکستگی شود.

سیبک مفصل همواره در معرض خوردگی و زنگ زدگی قرار دارد. این قطعه در صورت استفاده بلند مدت، دچار سایش و لقی می‌شود.

هرزشدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک، پارگی گردگیر و نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک نیز از اتفاقاتی هستند که ممکن است برای این قطعه رخ دهد.

آسیب دیدگی سیبک فرمان

آسیب دیدگی سیبک فرمان باعث افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان می‌شود. لاستیک سایی، کاهش فرمان پذیری خودرو، سفت شدن فرمان خودرو یا لقی و خلاصی بیش از حد آن از علایم خرابی سیبک فرمان است.

از علایم خرابی سیبک موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • فرمان به یک سمت کشیده می‌شود.
  • هنگام عبور از دست اندازصدا شنیده می‌شود.
  • فرمان در حرکت با پیچش می لرزد.

زمانی که قرقری فرمان خراب شود یا از جا درآمده باشد، گریس موجود در آن خشک و یا خارج می‌شود. کار کردن قرقری بدون گریس، آسیب شدیدی به آن وارد می‌کند.

بطور کلی با خراب شدن سیبک فرمان، فرمان پذیری خودرو مشکل پیدا می‌کند. در هنگام عبور از دست اندازها خودرو تکان‌های شدیدی ‌خورده و صدایی به گوش می رسد. در بعضی مواقع، ضربه‌ای به جعبه فرمان خودرو وارد می‌شود که از داخل خودرو توسط راننده احساس می‌شود.

 خرابی سیبک فرمان موجب لاسیک سایی غیرعادی در خودرو می‌شود. کیفیت آلیاژ فلز در این قطعه، بسیار مهم است. اگر کیفیت نامناسب باشد در اثر تعمیرات، رزوه قطعه دچار خوردگی می‌شود. در نتیجه احتمال دارد، در دست‌اندازهای شدید این قطعه بشکند.