AKS Logo

فهرست مطالب

روش تعویض سیبک طبق!

سیستم تعلیق خودرو چیست؟

تصور رانندگی با یک خودرو بدون سیستم تعلیق حتما آزار دهنده است. بسیاری از شما در مواجهه با ارتعاشات و ضربه های ناگهانی که به اتاقک خودرو وارد می شود حتی نمی توانید مسیرهای کوتاه را رانندگی کنید چه رسد به اینکه بخواهید با آن دل به جاده های طولانی بزنید.

سیستم تعلیق خودرو یا سیستم فنربندی خودرو شامل قطعه فنربندی شده، کمک فنر، فنر و قطعه فنری بندی نشده، ستون نگهدارنده، چرخ های خودرو … است. این سیستم باعث می شود تا ناهمواری های موجود در سطح جاده و نوسانات اتومبیل باعث رنجش و ناراحتی سرنشینان خودرو نشود.

گرچه وظیفه اصلی سیستم تعلیق بهینه سازی و حفظ کنترل اتومبیل و کاهش نوسانات و ناهنجاری های مسیر اتومبیل است، اما یکی دیگر از وظایف این سیستم کنترل مناسب و مسیردهی به خوردرو است.

در صورت اختلال در سیستم تعلیق یا عدم طراحی مناسب سیستم تعلیق، خودرو دچار اختلال در عملکرد و عدم کنترل خواهد شد.

خودرویی که فاقد سیستم تعلیق باشد، فشار و سر و صدا زیادی ایجاد می کند. ایجاد تکانه ها و نوسانات وارده به اتاق اتومبیل برای سرنشینان بسیار آزار دهنده است.

بوش طبق چیست؟

در بخش های مختلفی از خودرو مانند سیلندرها، سیستم تعلیق خودرو، اکسل عقبی و … از واژه بوش استفاده می شود. بوش در واقع نوعی عایق ارتعاشی است که با ایجاد مرز بین اجزای مختلف خودرو انتقال انرژی متحرک به دیگر بخش های متحرک خودرو را کاهش می دهد. کاهش انتقال انرژی به سایر نقاط و کاهش نوسانات آسودگی راننده و سرنشینان خودرو به دنبال دارد.

 

بوش ها وابسته به محل قرارگیری در خودرو، کارکرد، ظاهر فنی و …دارای عناوین و اسم های مختلفی هستند. نام بوش سیستم تعلیق خودرو، بوش طبق نام دارد. گرچه عوامل مختلفی سبب کاهش ارتعاشات خودرو می شوند، اما بوش طبق می تواند تا حد قابل توجهی از نوسانات خودرو جلوگیری کند.

 

سیستم تعلیق خودرو از قطعات متعددی تشکیل شده که بوش طبق یکی از آنهاست. بوش سیستم تعلیق در واقع وظیفه اتصال قطعات مختلف در این سیستم را بر عهده دارد و دلیل اصلی استفاده از آن حذف سر و صدا و لرزش های سیستم تعلیق است.

بوش ها در قسمت های مختلف خودرو با وظایف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال بوش سیلندر، بوش اکسل و یا بوش طبق که هر یک از لحاظ کارکرد و حتی جنس و ظاهر با دیگری متفاوت است.

 

بوش طبق خودرو در واقع قطعه ای شبیه به سیبک است که وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد. با وجود شباهت بوش طبق و سیبک آن دارای یک تفاوت های عمده ای هستند، چرا که جنس اصلی بوش ها از لاستیک طبیعی یا اورتان است و فقط در یک جهت حرکت می کنند.

 

در صورتی که سیبک شامل یک گوی فلزی متصل به بازو است و حرکتی دورانی دارد پس در جهت های مختلفی حرکت کند و امکان چرخش چرخ های خودرو را فراهم می کند. به بیان ساده می توان گفت بوش ها نقش مفصل ها را در بدن یک انسان ایفا می کنند و باعث کاهش ضربه و آسیب جدی به خودرو می شوند.

 

وجود دست اندازها و خرابی های جاده عامل آسیب جدی به خودرو و خرابی بوش ها و سیبک است. قسمت های پلاستیکی بوش تحت فشارها و ضربه های مداوم دچار آسیب و پارگی می شوند. اغلب سیبک ها نیز از قسمت لاستیکی و گردگیری شان دچار آسیب می شوند.

آموزش تعویض بوش طبق

به طور کلی تعویض بوش طبق کار آسانی نیست. اگر به تعمیر فنی خودرو مسلط نیستید بهتر است دست به آچار نشوید! در ویدئوی زیر نحوه تعویض بوش طبق خودرو نمایش داده شده است.