AKS Logo

فهرست مطالب

بوش طبق

بوش طبق چیست؟

طبق شامل چندین عدد بوش است. وظیفه ی آنها این است که طبق ها را به شاسی خودرو وصل می کند. برای وصل کردن قطعات سیستم جلوبندی به یکدیگر از این قطعات استفاده می شود که در بیشتر موارد از جنس لاستیک طبیعی هستند.

 بوش‌ها خاصیت الاستیکی دارند. از بوش‌ها برای حذف صدا،  لرزش و نیز تحمل بعضی از ضربات استفاده می شود. از مزایای بوش های لاستیکی این است که در برابر کشش و هم چنین دما های پایین مقاومت خیلی خوبی دارند. اما با بالا رفتن سرعت، دما بالا می رود و این قطعات دچار شکستگی و ترکیدگی می شوند.  در این موارد می توان از بوش هایی که از اورتان ساخته شده است استفاده کرد . این قطعات در برابر حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.  از معایب آن  بوش ها می توان به عدم انعطاف پذیری اشاره کرد که باعث می شود خودرو نرمی و هندلینگ خوبی را نداشته باشد.

فرسودگی این قطعه چه آسیبی به خودرو وارد می‌کند؟

ازعلائم فرسودگی، این است که غالبا این لاستیک دچار ترک می شود. این مساله باعث ایجاد سر و صدا می شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد. خرابی و فرسودگی این قطعه معمولا به خاطر استهلاک است و در زاویه ای که چرخ ها دارند هم نیز کمی تاثیر می گذارد. اگر خودرو در حرکت اولیه یا در سرعت گیر ها و یا هم چنین در گرفتن یا آزاد کردن پدال گاز و ترمز، سر و صدای زیادی ایجاد کند، می توان متوجه خرابی بوش طبق شد. به طور کلی، خرابی این قطعه موجب می شود که صدا های اضافی و لاستیک سایی و هم چنین کشیدن فرمان را مشاهده کنیم. در بهترین حالت، با خرابی بوش ها مواجه می شویم زیرا تنها با تعویض بوش ها، مشکل حل خواهد شد در غیر این صورت باید طبق به طور کامل تعویض شود.

انواع بوش طبق

خودروی پراید، شامل دو عدد طبق می شود که در جلو و دو طرف خودرو یعنی چپ و راست قرار دارند، که هر دو با هم یکی هستند و هیچ تفاوتی ندارند و  از دو نوع  فلزی و لاستیکی استفاده می شود که برای کلیه مدل های خودرو پراید، کاربرد دارد.

این قطعه برای خودرو های سمند و پژو 405 و پژو پارس،  دو نوع است که  بوش طبق جناقی و بوش طبق لبه دار نام دارند.

برای خودرو 206 نیز از  بوش طبق گرد استفاده می‌شود. در خودروی پژو 206 از دو عدد در جلوی خودرو و در چپ و راست و در قسمت پشت چرخ ها استفاده می شود. قطعه‌ای که در چپ و راست قرار می گیرند، با یکدیگر فرق دارند. هر یک از این طبق ها ، دارای دو عدد بوش هستند.

برای تهیه این قطعه می‌توانید به نمایندگی‌های AKS در سراسر ایران مراجعه کنید.